Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Psychika przestępcy też ma swoje granice

18 sierpnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Rodzina przestaje być ostoją spokoju, a niekiedy wręcz generuje zbrodnie – mówi prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

Panie profesorze, kiedy rozmawialiśmy rok temu o wpływie pandemii na przestępczość, mówił pan, że jest widoczny, ale z czasem wszystko wróci do normy. Kiedy dziś prześledzimy tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni, widać, że nic do normy nie wraca. Przykład? Proszę bardzo. Potrójne zabójstwo w Borowcach koło Częstochowy. Jacek Jaworek zabił troje członków rodziny. W Katowicach kierowca autobusu wjechał w grupkę ludzi, zabijając młodą dziewczynę. Panie profesorze, co się dzieje z naszym społeczeństwem?

Pandemia cały czas zbiera swoje żniwo. I tak jeszcze będzie przez jakiś czas. Musimy przez to przejść, choć ta droga nie jest łatwa. Rodzina przestaje być ostoją spokoju, a niekiedy wręcz generuje zbrodnie. Ludzie coraz częściej utożsamiają osoby z rzeczami. W wielu zdarzeniach widać także, jak działa mechanizm poszerzonej zemsty, czyli liczy się wielość ofiar. Im ich więcej, tym bardziej usatysfakcjonowany i zaspokojony czuje się sprawca. To wszystko pokazuje, że pandemia wpływa na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12042

Wydanie: 12042

Spis treści

Reklama

Zamów abonament